Grupa liptynitu – grupa macerałów występująca zarówno w węglach brunatnych i kamiennych.

Węgle brunatne

Grupa liptynitu w węglach brunatnych – grupa macerałów utworzona ze spor, pyłków, żywic, wosków. Grupa charakteryzuje się najciemniejszą barwą w porównaniu z pozostałymi macerałami (barwa czarna, ciemnobrunatna, pomarańczowa w świetle białym odbitym). Fluorescencja jest najsilniejsza w porównaniu z pozostałymi grupami macerałów, barwa zielonkawa, zielonkawo-żółta, jaskrawo żółta, pomarańczowa. Refleksyjność jest najniższa. Morfologia nitkowata, tasiemcowata, owalna i kulista. Grupa ta obejmuje następujące macerały:

Węgle kamienne

Grupa liptynitu w węglach kamiennych – grupa macerałów węgli kamiennych, która charakteryzuje się najciemniejszą barwą w porównaniu z pozostałymi grupami (ciemnobrunatna, ciemnostalowo-szara, pomarańczowawa w świetle białym). W czasie drugiego skoku uwęglenia macerały te stają się coraz jaśniejsze i wreszcie po przejściu drugiego skoku uwęglenia nie można ich odróżnić od witrynitu. Fluorescencja jest najsilniejsza w porównaniu z pozostałymi grupami (żółta, pomarańczowa, czerwona). Refleksyjność zawsze najniższa w porównaniu z pozostałymi grupami macerałów. Pod względem chemicznym charakteryzują się wysoka zawartością części lotnych co powoduje, że ich ciężar właściwy będzie najniższy w porównaniu z dwiema pozostałymi grupami. Morfologia: tasiemkowata, nitkowata, czasami występują ziarna nieregularne, owalne, kuliste. W obrębie tej grupy wyróżnia się:

Bibliografia

  • Kruszewska K., Dybova-Jachowicz S., Zarys petrologii węgla, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 1997.

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.