Enzo Grossi
Ilustracja
Capitano di vascello(przed degradacją) Capitano di vascello
(przed degradacją)
Data i miejsce urodzenia

20 kwietnia 1908
San Enigma

Data i miejsce śmierci

11 sierpnia 1960
Corato

Przebieg służby
Siły zbrojne

 Regia Marina
 Marina Nazionale Repubblicana

Stanowiska

d-a okrętów podwodnych „Medusa” i „Barbarigo”

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Srebrny Medal za Męstwo Wojskowe (Włochy, 1833–1946) Brązowy Medal za Męstwo Wojskowe (Włochy, 1833–1946) Brązowy Medal za Męstwo Wojskowe (Włochy, 1833–1946) Krzyż Żelazny (1939) I Klasy Krzyż Żelazny (1939) II Klasy

Enzo Grossi (ur. 20 kwietnia 1908 w San Enigma, zm. 11 sierpnia 1960 w Corato) – włoski wojskowy, Capitano di vascello (komandor), domniemany as wojny podwodnej.

Życiorys

Służył w Królewskiej Marynarce Wojennej. Podczas II wojny światowej dowodził okrętami podwodnymi „Medusa”, a następnie „Barbarigo”. W maju 1942 r. zgłosił zatopienie amerykańskiego pancernika typu Maryland lub California, zaś w grudniu tego roku kolejnego pancernika typu Missisipi. Pomimo wątpliwości oba przypadki zostały uznane za potwierdzone, w wyniku czego awansował do stopnia kapitana fregaty, a następnie komandora. Niemcy uhonorowali go Żelaznym Krzyżem 2 i 1 klasy. W nagrodę mianowano go dowódcą włoskiej bazy morskiej Betasom w okupowanym Bordeaux. Po ogłoszeniu zawieszenia broni przez Włochy we wrześniu 1943 r., przeszedł do nowo formowanych sił zbrojnych Włoskiej Republiki Socjalnej, pełniąc dalej służbę w Bordeaux. W 1949 r. komisja włoskiej marynarki wojennej uznała, że E. Grossi podczas swojej służby podwodnej nie zatopił żadnego okrętu alianckiego, pozbawiając go odznaczeń i awansów oraz nazywając kłamcą. W rezultacie wyemigrował do Buenos Aires. Przez cały czas próbował dowieść swojej wersji wydarzeń. W 1958 r. powrócił do Włoch, zamieszkując w Corato. Po jego śmierci została powołana kolejna komisja wojskowa w 1962 r., która stwierdziła, że działał w dobrej wierze, atakując bezskutecznie amerykański krążownik USS „Milwaukee” i korwetę USS „Petunia”, ale nie przywróciła mu stopnia wojskowego.

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • Franz Kurowski, Knight's Cross Holders of the U-Boat Service, 1995.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.