Dred Scott
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

ok. 1799
hrabstwo Southampton

Data i miejsce śmierci

17 września 1858
Saint Louis

Zawód, zajęcie

niewolnik
abolicjonista

Dred Scott (ur. ok. 1799 w hrabstwie Southampton, zm. 17 września 1858 w Saint Louis) – niewolnik, który przed Sądem Najwyższym Stanów Zjednoczonych dochodził prawa do wolności.

Dred Scott urodził się w Wirginii jako własność rodziny Blow. W 1830 opuścił Wirginię, został sprzedany doktorowi Johnowi Emersonowi. Dred Scott razem ze swoim panem mieszkał w stanach, które zabraniały niewolnictwa (Illinois i Wisconsin). W 1842 dr Emerson zamieszkał w Missouri (stan niewolniczy), rok później umarł. Scotta odziedziczył John Sanford.

Przez dziesięć lat (1847–1857) Dred Scott walczył w sądach o uznanie go za wolnego. Argumentował, że przestał być niewolnikiem, ponieważ mieszkał wraz ze swoim panem na północy w wolnym stanie. Ostatecznie w 1857 sprawa trafiła przed Sąd Najwyższy. Sąd odrzucił jego argumentację (7 głosami do 2) uznając, że Piąta poprawka do Konstytucji zabrania pozbawiania osób ich własności, a jednym z rodzajów własności, która podlega ochronie konstytucyjnej, jest niewolnictwo. Sąd uznał ponadto, że czarnym nie przysługuje obywatelstwo Stanów Zjednoczonych i jako "rasie niższej" nigdy nie może im przysługiwać obywatelstwo USA. Decyzja spotkała się z masową krytyką ze strony nowo powstałej Partii Republikańskiej. Była też przedmiotem jednej z debat przedwyborczych Abrahama Lincolna ze Stephenem Douglasem w 1858.

Wyrok całkowicie stracił moc po uchwaleniu przez Kongres i ratyfikowaniu przez poszczególne stany Trzynastej poprawki do Konstytucji (delegalizującej niewolnictwo) i Czternastej (automatycznie przyznającej wszystkim osobom urodzonym w USA obywatelstwo tak federalne jak i stanu, w którym przyszły na świat). Trzynasta poprawka obowiązuje od 1865 r., a Czternasta od 1868 r.

Dred Scott zmarł jako człowiek wolny. Uwolniony został przez rodzinę Blow, gdy powtórnie stał się ich własnością.

Bibliografia

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.