Chievo Werona
ChievoVerona
Pełna nazwa

Associazione Calcio ChievoVerona SrL

Przydomek

I Gialloblu (żółto-niebiescy)
I Mussi Volanti ("Latające Osły" po wenecku)
Céo („Chievo” po wenecku)
Squadra della Diga (Dam Team)
Clivensi

Barwy

       
żółto-niebieskie

Data założenia

1929

Data rozwiązania

2021

Państwo

 Włochy

Region

 Wenecja Euganejska

Adres

Via Luigi Galvani 3, 37138 Werona

Stadion

Stadio Marcantonio Bentegodi

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Trzeci
strój
Strona internetowa

Associazione Calcio ChievoVerona (znany jako Chievo Werona) – nieistniejący włoski klub piłkarski z siedzibą w Weronie, założony w 1929. Właścicielem klubu była firma Paulani, produkująca wyroby cukiernicze, a pierwotna nazwa klubu brzmiała Paulani Chievo (drugi człon od nazwy dzielnicy).

Historia

Klub zyskał status profesjonalny w 1986, kiedy to przystąpił do rozgrywek Serie C2 i zmienił nazwę na obecną A.C. Chievo Werona. W 2001 roku awansował do Serie A, by spaść z niej w sezonie 2006/2007. Przez długi czas utrzymywał wysoką pozycję w najwyższej klasie rozgrywkowej Włoch, pokonując wiele faworyzowanych zespołów. Chievo rozgrywało swoje mecze na Stadio Marcantonio Bentegodi, który dzieliło z bardziej utytułowanym rywalem, Hellas Verona. Klub nazywany był przez kibiców Gialloblu (żółto-niebiescy) lub Mussi Volanti (Latające Osły). Wiele symboli Chievo to zapożyczenia (plagiaty) z Hellas. Chievo spadło z Serie A w 2019 roku[1]. W lipcu 2021 roku Chievo zostało wykluczone z Serie B z powodu zaległości podatkowych[1]. W ratowanie Chievo zaangażowała się jego legenda Sergio Pellissier, który szukał inwestorów, aby klub mógł rozpocząć sezon 2021/2022 na poziomie Serie D. To jednak nie udało się a „Latające Osły” przestały istnieć[1].

Sukcesy

Europejskie puchary

Legenda do wszystkich tabel:

  • Q – runda eliminacyjna, 1/16, 1/8, 1/4, 1/2 – odpowiednia faza rozgrywek, Grupa – runda grupowa, 1r gr – pierwsza runda grupowa, 2r gr – druga runda grupowa, F – finał, R – runda, PO – play-off
  • k. – rzuty karne, los. – losowanie, Dogr. – dogrywka, w. – zasada bramek strzelonych na wyjeździe
Sezon Rozgrywki Runda Przeciwnik Dom Wyjazd Ogólnie
2002/03 Puchar UEFA 1R Serbia FK Crvena zvezda 0–2 0–0 0–2
2006/07 Liga Mistrzów 3Q Bułgaria Lewski Sofia 2–2 0–2 2–4
Puchar UEFA 1R Portugalia SC Braga 2–1 0–2 2–3

Przypisy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.