Cewnik Foleya (przed i po napełnieniu balonu)
Pacjent z założonym cewnikiem Foleya, widoczne wyloty rurki odprowadzającej mocz i doprowadzającej wodę do balonu.

Cewnik Foleya – rodzaj giętkiego cewnika pęcherzowego. Jest to narzędzie urologiczne, najczęściej lateksowe, stosowane do odprowadzania moczu z pęcherza moczowego. Jego charakterystyczną cechą jest balonik o średnicy większej niż średnica cewki moczowej, który wypełniany jest sterylną wodą i utrzymuje narzędzie na stałe w pęcherzu. Grubość produkowanych cewników Foleya w skali French wynosi 10 F- 28 F. Długotrwałe stosowanie cewnika Foleya może się wiązać z powikłaniami (cewnik może być bowiem źródłem utrzymujących się zakażeń układu moczowego, może powodować mechaniczne urazy w cewce moczowej i szyjce pęcherza, stwierdzone zwiększone ryzyko raka pęcherza moczowego), jest jednak najczęściej używaną metodą odprowadzenia moczu. Jeśli pacjent cierpi na nietrzymanie moczu, a nie ma zwężenia cewki moczowej, alternatywnym rozwiązaniem u mężczyzn może być cewnik zewnętrzny.

Cewnik jest sprzętem jednorazowego użytku.

Historia

Cewnik Foleya wziął swoją nazwę od twórcy, doktora Fredericka Foleya, chirurga z Bostonu (Massachusetts), który zaprojektował go w latach 30. XX wieku, sam będąc wtedy jeszcze studentem.

Bibliografia

  • Zarys chirurgii. Podręcznik dla studentów medycyny. Roman Góral (red.). Warszawa: PZWL, 1992. ISBN 83-200-1657-6.

Linki zewnętrzne

Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.