Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej
Mažeikių Dievo Motinos Dangun ėmimo cerkvė
cerkiew parafialna
Ilustracja
Fasada cerkwi
Państwo

 Litwa

Miejscowość

Możejki

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Parafia

Zaśnięcia Matki Bożej w Możejkach

Wezwanie

Zaśnięcia Matki Bożej

Wspomnienie liturgiczne

15/28 sierpnia

Położenie na mapie Litwy
Mapa konturowa Litwy, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Możejki, cerkiew”
Ziemia56°19′03,6″N 22°20′06,4″E/56,317667 22,335111

Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej – drewniana cerkiew prawosławna w Możejkach, wzniesiona w 1894. Świątynia parafialna.

Historia

Inicjatorem budowy pierwszej cerkwi w Możejkach był rosyjski kupiec Konstantin Kozłowski, który przekazał na ten cel 5 tys. rubli. Obiekt ten nosił wezwanie Świętego Ducha i po I wojnie światowej został przekazany wojsku, zaadaptowany na szkołę, a następnie zamknięty i porzucony. Prawosławni nie otrzymali zezwolenia na jego remont i ponowne otwarcie dla kultu religijnego, w tym okresie wynajmowali pomieszczenie od możejskiego zboru luterańskiego. W 1928 dawną cerkiew oddano społeczności rzymskokatolickiej.

Dopiero w 1933 prawosławni zebrali pieniądze na budowę nowej cerkwi, zachowanej do dnia dzisiejszego. Budowę wsparł rząd, przekazując część materiału budowlanego (drewno) oraz sumę 5 tys. litów. Nie udało się odzyskać ikonostasu ze starej świątyni, zamiast niego cerkiew w Możejkach otrzymała podobny obiekt z dawnej cerkwi polowej w Olicie. Do II wojny światowej społeczność prawosławna w Możejkach liczyła 379 osób.

Po II wojnie światowej, chociaż władze stalinowskie zgodziły się zarejestrować cerkiew jako czynną parafię, nie miała ona stałego duchownego opiekuna. Nabożeństwa odbywały się dwa razy w miesiącu.

Architektura

Widok ogólny cerkwi

Cerkiew w Możejkach jest jednonawowa, malowana na błękitno, z dzwonnicą położoną nad przedsionkiem i prezbiterium zdobionym z zewnątrz motywem oślego grzbietu. Ponad nawą i prezbiterium znajdują się niewielkie cebulaste kopuły. Cerkiew posiada dwa kwadratowe okna w nawie oraz dwa półkoliste w prezbiterium. Również dzwonnicę wieńczy niewielka kopuła z krzyżem. We wnętrzu zachował się zabytkowy ikonostas i chorągwie cerkiewne.

Bibliografia

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.