Cerkiew św. Michała Archanioła
cerkiew parafialna
Państwo

 Polska

Miejscowość

Brzeźno

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny

Diecezja

warszawsko-chełmska

Wezwanie

św. Michała Archanioła

Cerkiew św. Michała Archanioła – nieistniejąca cerkiew prawosławna w Brzeźnie. Jedna z kilkudziesięciu cerkwi zniszczonych w czasie trzeciej fali akcji rewindykacji cerkwi prawosławnych w II Rzeczypospolitej, której kulminacją było burzenie świątyń prawosławnych na Chełmszczyźnie.

Cerkiew została wzniesiona w centralnej części wsi w 1914 z inicjatywy władz carskich i za pieniądze państwowe. Po I wojnie światowej została legalnie zarejestrowana jako czynna świątynia prawosławna. Jeszcze w 1935 mieszkańcy Brzeźna (we wsi liczącej 457 osób 90% należało do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego) otrzymali zgodę na urządzenie kwatery prawosławnej na cmentarzu oraz na remont cerkwi, dokonany ze składek wiernych w 1937. Mimo tego cerkiew została rok później uznana za zbędną i zburzona. Według relacji Jana Wojnowskiego burzenie odbywało się w asyście policji i wojska, ale bez protestów ze strony ludności. Na miejscu po zniszczonej świątyni Władysław Dżaman, mieszkaniec Brzeźna, wzniósł pamiątkową kapliczkę, zniszczoną później na polecenie NKWD.

W 2004 w Brzeźnie została poświęcona pierwsza nowa świątynia na Chełmszczyźnie od czasu akcji rewindykacyjnej – cerkiew św. Włodzimierza. Należy do parafii prawosławnej w Chełmie.

Bibliografia

  • A. Radziukiewicz, Jak na Chełmszczyźnie pierwszą po wojnie cerkiew zbudowano [w:] Przegląd Prawosławny, nr 12 (294), grudzień 2009, ISSN 1230-1078, ss.15–18

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.