Przełęcz Bialskie Siodło
Ilustracja
Widok na przełęcz ze wzniesienia Brusek. W głębi wzniesienie Postawna a na ostatnim planie widoczny Śnieżnik.
Państwo

 Polska
 Czechy

Wysokość

1100 m n.p.m.

Pasmo

Góry Bialskie

Sąsiednie szczyty

Brusek i Postawna, Travná hora

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, po prawej znajduje się punkt z opisem „Przełęcz Bialskie Siodło”
Ziemia50°13′27,62″N 17°01′10,80″E/50,224339 17,019667

Przełęcz Bialskie Siodłoprzełęcz na wysokości 1100 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce w Górach Bialskich w Sudetach Wschodnich.

Położenie

Przełęcz, położona na granicy polsko-czeskiej, w południowo-wschodniej części Gór Bialskich w Sudetach Wschodnich, około (5,6) km, na południowy wschód od wioski Bielice.

Charakterystyka

Jest to mało znacząca przełęcz górska na obszarze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Przełęcz stanowi wyraźne, szerokie siodło płytko wcinające się w podłoże z skał metamorficznych, łupków łyszczykowych i gnejsów gierałtowskich, między wzniesienia Brusek po północno-wschodniej stronie i wzniesienia Postawna, Travná hora po południowo-zachodniej stronie,wznoszących się w grzbiecie odchodzącym na południowy zachód od Smrka. Przełęcz charakteryzuje się obszerną prawie poziomą powierzchnią oraz łagodnymi symetrycznymi zboczami i stromymi podejściami schodzącymi w kierunku dolin. Najbliższe otoczenie przełęczy zajmuje niewielka słabo zalesiona polana porośnięta borówką brusznicą i borówką czarną. W obrębie przełęczy rosną skarłowaciałe resztki pierwotnego lasu świerkowego. Niższe partie przełęczy porasta w większości naturalny las świerkowy regla dolnego z domieszką drzew liściastych a w partiach szczytowych regla górnego.

Turystyka

Przełęcz nie jest oznakowana i do przełęczy nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny.

Poniżej szczytu po czeskiej stronie prowadzi szlak turystyczny:

  • szlak turystyczny zielony zielony –szlak turystyczny prowadzący z czeskiej miejscowości Branná, przechodzi wschodnim zboczem w odległości około 400 metrów od wierzchołka.
  • Do przełęczy dochodzi się wzdłuż granicy państwa, wąskim pasem pozbawionym drzew od strony Przełęczy u Trzech Granic, lub leśną ścieżką od strony czeskiej od zielonego i niebieskiego szlaku turystycznego.
  • Przełęcz położona jest na płaskim słabo zalesionym terenie i nie stanowi punktu widokowego.
  • W bliskiej odległości od najniższego punktu przełęczy stoi słupek graniczny nr III/44/6.

Bibliografia

  • Słownik Geografii Turystycznej Sudetów, tom 16 Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, red. Marek Staffa, Wydawnictwo PTTK "KRAJ", Warszawa 1993, ISBN 83-7005-095-6
  • Mapa, Ziemia kłodzka, skala 1:60 000, wyd ExpressMap,Warszawa,2007r.ISBN 978-83-88112-94-2
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.