Babięty Małe
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Miejscowości nadbrzeżne

Babięty

Region

Pojezierze Mrągowskie

Morfometria
Powierzchnia

0,6683 km²

Wymiary
 max długość
 max szerokość


2,35 km
0,425 km

Hydrologia
Rzeki zasilające

Babant

Położenie na mapie gminy Sorkwity
Mapa konturowa gminy Sorkwity, blisko dolnej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Babięty Małe”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Babięty Małe”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Babięty Małe”
Położenie na mapie powiatu mrągowskiego
Mapa konturowa powiatu mrągowskiego, po lewej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Babięty Małe”
Ziemia53°43′53,8″N 21°07′46,1″E/53,731611 21,129472

Babięty Małe (Babant Mały) – jezioro w Polsce, położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Sorkwity.

Powierzchnia jeziora - 66,83 ha, głębokość maks. – 7,5 m, długość maks. – 2350 m, szerokość maks. – 425 m, objętość – 2174,3 m³, długość linii brzegowej – 5300 m, wysokość położenia – 140,4 m n.p.m.

Z północnego zachodu na południowy wschód jezioro jest mocno wydłużone. Od strony północno-zachodniej wpływa do jeziora rzeka Babant (Babięcka Struga), która odwadnia jezioro Babięty Wielkie. Wypływa z południowo-wschodnich krańców jeziora i płynie przez tereny leśne do jeziora Tejsowo.

Zbocza jeziora są strome, otoczone przez łąki i pola uprawne, od strony południowej i wschodniej rozciągają się duże kompleksy leśne. W niewielkim oddaleniu od strony północno-zachodniej jeziora leży wieś Śledzie, a w południowo-wschodniej – wieś Babięty.

Przybrzeżną część jeziora porastają drzewa, wśród których przeważają olchy. Roślinność wodna wynurzona jak i zanurzona jest bardzo dobrze rozwinięta, wzdłuż brzegów jeziora rozciąga się dość szeroki pas oczeretów, a w części zanurzonej występują łąki podwodne oraz Nimfeidygrążel żółty, grzebień biały i rdestnica pływająca.

Bibliografia

  • Jan Bałdowski "Warmia i Mazury, mały przewodnik" Wydawnictwo Sport i Turystyka Warszawa 1977 s. 51
  • Paruzel M. WW 10/2001, str. 29
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.