Areszt Śledczy w Warszawie-Służewcu
Ilustracja
Areszt Śledczy w Warszawie-Służewcu, wejście główne przy ul. Kłobuckiej
Państwo

 Polska

Adres

ul. Kłobucka 5
02-699 Warszawa

Rodzaj

areszt śledczy

Jednostka nadrzędna

OISW Warszawa

Kierownictwo jednostki

mjr Nikodem Banaś

Pojemność

1152 (w tym 72 w OZ Grodzisk Maz.)

Data powstania

1944

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Areszt Śledczy w Warszawie-Służewcu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Areszt Śledczy w Warszawie-Służewcu”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Areszt Śledczy w Warszawie-Służewcu”
Ziemia52°09′36″N 20°59′26″E/52,160110 20,990580

Areszt Śledczy w Warszawie-Służewcu[1]areszt śledczy znajdujący się przy ulicy Kłobuckiej 5 w warszawskiej dzielnicy Ursynów[2].

Areszt zdolny jest pomieścić 1080 osadzonych. Zatrudnia ok. 280 funkcjonariuszy i 20 pracowników cywilnych.

Historia

W latach 1944–1956 jednostka funkcjonowała jako Ośrodek Pracy Służewiec. Od roku 1957 funkcjonowała jako więzienie karno-śledcze I klasy zdolne pomieścić do 1000 więźniów. Od 1964 r. Zakład Karny w Warszawie Służewcu podlegał Centralnemu Więzieniu nr 1 w Warszawie (obecnie Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów). W 1975 r. jednostka ponownie stała się ośrodkiem pracy, a kilka lat później, na początku lat 80., ponownie została przekształcona w zakład karny. W okresie od stycznia 1984 do czerwca 1985 zakład posiadał oddział w Grodzisku Mazowieckim (przywrócony ponownie 1 stycznia 1994 r.).

Od sierpnia 1996 r. obiekt funkcjonował jako Areszt Śledczy posiadający oddziały typu półotwartego dla młodocianych i dorosłych mężczyzn odbywających karę po raz pierwszy (zawieszony od 9 lipca 2009), oddział terapeutyczny dla mężczyzn uzależnionych od alkoholu oraz oddział terapeutyczny dla mężczyzn uzależnionych od środków odurzających lub psychoaktywnych.

Aktualnie areszt jest przeznaczony dla skazanych mężczyzn młodocianych i dorosłych odbywających karę po raz pierwszy w warunkach zakładu karnego typu zamkniętego, tymczasowo aresztowanych, pozostających do dyspozycji Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola, Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów, Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota, Prokuratury Rejonowej w Pruszkowie, Prokuratury Rejonowej w Grodzisku Mazowieckim oraz Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli, Sądu Rejonowego m. st. Warszawy, Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa, Sądu Rejonowego w Pruszkowie, Sądu Rejonowego w Grodzisku Mazowieckim, XVIII Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Warszawie, jak również skazanych i ukaranych wzywanych do udziału w czynnościach procesowych przez wyżej wymienione organy.

Od 2005 r. rozpoczęła się przebudowa i modernizacja budynków aresztu. Stare pawilony zostały zastąpione nowoczesnymi budynkami piętrowymi. W maju 2012 r. został otwarty piąty nowo wybudowany pawilon mieszkalny.

Przypisy

  1. Obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 lutego 2020 r. w sprawie wykazu jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowanych (M.P. z 2020 r. poz.  241).
  2. Mimo swojej nazwy, zgodnie z MSI areszt znajduje się na obszarze Wyczółki w dzielnicy Ursynów.

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.