Airman battle uniform (ABU) – polowe umundurowanie United States Air Force. Wprowadzone do służby w roku 2007. Zastąpił mundury BDU.
Historia
W roku 2002 pojawił się nowy mundur Marines – MCCUU, trwały także prace nad nowym mundurem dla US Army (projekty CCU oraz ACU). Również lotnictwo postanowiło wprowadzić nowy mundur, który miał zastąpić mundury BDU będące w użyciu od 1981.
Prototyp nowego munduru dla US Air Force zaprezentowano w roku 2003. Mundur posiadał nie tylko nowy krój, ale także i kamuflaż. Woodland zastąpiono kamuflażem z okresu wojny w Wietnamie - tzw. Tigerstripe. Testy nowego munduru rozpoczęto w lutym 2004 roku. W wyniku doświadczeń zdobytych podczas testów zmodyfikowano wzór maskujący na kamuflaż cyfrowy (nie posiada łagodnych przejść lecz składa się z małych pikseli). Zmieniono także barwy na odcienie szarości. Nowy mundur wprowadzono do służby w roku 2007, a do 2011 wyparł całkowicie umundurowanie BDU.
Nowe umundurowanie spotkało się z krytyką. Jedną z wad było wprowadzenie tylko jednego całorocznego wariantu umundurowania. Spowodowało to, że mundur był „za ciepły”. Problem ma rozwiązać wprowadzenie w roku 2012 wariantu letniego IABU (wykonany z cieńszego materiału w splocie rip-stop NYCO). Nowe mundury w pierwszej kolejności mają trafić do jednostek stacjonujących w Afganistanie i na Bliskim Wschodzie[1].
Krój umundurowania
Kompletne umundurowanie ABU składa się z bluzy, spodni oraz akcesoriów.
Nakrycia głowy
Nakrycie głowy może stanowić czapka patrolowa w zmodyfikowanym kamuflażu Tigerstripe oraz kapelusz polowy w tym samym maskowaniu. Na klimat zimny przewidziano możliwość używania czapki zimowej z systemu ECWCS gen. III lub tej z systemu APSC.
T-shirt
Do noszenia pod bluzą mundurową przewidziano koszulkę koloru piaskowego (tan). Z przodu posiada ona logo US Air Force, a z tyłu nadruk Air Force. Ponadto istnieje możliwość noszenia koszulek prywatnie zakupionych przez żołnierzy o ile będą takiego samego koloru co t-shirt przydziałowy.
Bluza
Bluzę wykonano z materiału NYCO w zmodernizowanym kamuflażu Tigerstripe. Posiada ona cztery frontowe kieszenie rozmieszczone podobnie do jak w bluzie munduru BDU, jedną małą na długopisy lub ołówki na lewym przedramieniu i dwie wewnętrzne na mapy (usunięte w późniejszych egzemplarzach). Mankiety zapinane są na guziki.
Obszycia są naszywane tak jak w mundurze BDU.
Spodnie
Spodnie wykonano z takiego samego materiału jak bluza. Posiadają one dwie kieszenie cargo (z wewnętrznymi przegródkami), dwie kieszenie na łydkach, dwie klasyczne oraz dwie kieszenie tylne. W pasie wszyty jest elastyczny ściągacz. Do spodni przewidziano pasek w kolorze piaskowym.
Obuwie
Do noszenia z ABU przewidziano buty w kolorze foliage green.
Okrycia wierzchnie
Jako okrycie wierzchnie do noszenia z ABU przewidziano: APECS[2], IRS[3], polar z systemu ECWCS gen. III.
Oporządzenie taktyczne
Do noszenia wraz z ABU przewidziano oporządzenie w zmodyfikowanym kamuflażu Tigerstripe, UCP lub w kolorze czarnym.
Przypisy
- ↑ David Larter: Lighter ABUs to help airmen beat heat in 2012. www.airforcetimes.com, 2011-06-03. [dostęp 2012-07-07]. (ang.).
- ↑ All Purpose Environmental Clothing System (APECS). olive-drab.com. [dostęp 2012-07-07]. (ang.).
- ↑ Improved Rain Suit. olive-drab.com. [dostęp 2012-07-07]. (ang.).
Bibliografia
- Airman Battle Uniform (ABU). olive-drab.com. [dostęp 2012-07-07]. (ang.).