Święto Morza, 2006
Żaglowiec "Siedov" podczas Święta w 2009

Święto Morza (lt. Jūros šventė) - coroczne święto, odbywające się tradycyjnie w ostatni weekend lipca, w Kłajpedzie.

Podczas festiwalu, w mieście ma miejsce wiele kulturalnych, sportowych i rozrywkowych imprez: koncertów, występów i widowisk. Większość wydarzeń jest zorientowana na tematykę morską, zarówno ich charakterem, jak i miejscem (terminal statków wycieczkowych, Smiltynė, obszar „Miasta Memel” oraz brzegi rzeki Akmeny).

Historia

Po raz pierwszy, Święto Morza (Dzień Morza) urządzono 12 sierpnia 1934 roku, z inicjatywy Litewskiego Związku Zachodniego. Wzięło w nim udział 60 tys. mieszkańców i gości. W okresie międzywojennym, święto miało za zadanie popularyzację morza, żeglugi i zawodów z morzem związanych. W obchodach brali udział też ważni litewscy politycy.

W 2002 roku odbył się największy festiwal. Święto zbiegło się wtedy z 750-leciem miasta i przyciągnęło około milion turystów.

W 2006 roku, święto odbywało się w dniach 21-23 lipca, a większość imprez przebiegała na Starym Mieście i centrum miasta. W ciągu trzech dni, miało miejsce około 100 różnych wydarzeń kulturalnych. Główne sceny święta znajdowały się na: placu Anikė, terminalu statków wycieczkowych, ulicy Mostowej oraz Wzgórzu Jana. Tego roku w obchodach uczestniczyło około 450 tys. osób.

48-sze Święto Morza odbyło się w dniach 27-29 lipca 2007 roku. W jego trakcie, po raz trzeci odbył się - stający się tradycją - festiwal żaglowców Baltic Sail.

Znaczenie dla miasta

Jest to szczególnie ważne wydarzenie dla miasta. Przyciąga gości z całej Litwy oraz zagranicy - Niemiec, Holandii i Estonii. W Kłajpedzie zwane jest również drugim (lub letnim) Bożym Narodzeniem.

Święto jest doskonałym narzędziem do promocji miasta. Często transmitowane przez zarówno telewizję publiczną, jak i inne krajowe, doczekało się dużego zainteresowania mediów zagranicznych.

Bibliografia

  • Jūros šventė (aut. Kęstutis Demereckas). – Kłajpeda: Libra Memelensis, 2004. – 96 str. – ISBN 9955-544-26-0

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.